Sziasztok!
Szeretném veletek megosztani tapasztalatomat a TomTom pulzusmérő órákkal kapcsolatban.
De lőtte lássuk is miért fontos, hogy edzésekkor mérjük a pulzusunkat! Meg úgy egyébként miért is jó, ha van egy ilyen óránk?
Mindenki aki a rendszeres testmozgást választja , kitűzött valamilyen személyes célt maga elé, amelynek elééréséért naponta, hetente több órát áldoz idejéből. E célok hatékony megvalósítása érdekében elengedhetetlen a terhelés intenzitásának folyamatos nyomon követése.
Arra, hogy milyen fokon terheli a szervezetét, többek között az egyre szaporább légzésből, a fokozott izzadásból és a kipiruló, esetleg elfehéredő arcszínből következtethet. Ám ezek a jelek mind szubjektívek és az intenzitás mértékét meglehetősen nehéz általuk pontosan meghatározni.
Mi is az az intenzitás, amit mérni kell?
Az intenzitás az inger erősségének a mutatója. Az intenzitás megnyilvánulhat az izomerő-kifejtésnél a felemelt súly nagyságában (kg/N), a mozdulat/mozgás sebességében (m/sec), vagy a gyorsulásban (m/sec2), a tevékenység időtartamában (t), vagy éppen az időegység alatt elvégzett/megismételt végrehajtás számában (db).
Az intenzitás objektív módon is ellenőrizhető, pl.:
–tejsavszint méréssel: az anaerob munkavégzés közben végbemenő energiafolyamatok mellékterméke a tejsav, amelynek felhalmozódása izomlázat okoz, mérése tejsavszint- mérő készülék segítségéve, vérvétel útján történik.
–spiroergonometriás vizsgálattal: a fizikai terhelés alatti oxigénfelvétel mérésére szolgáló vizsgálat, melynek során a belélegzett és a kilélegzett levegő oxigéntartalmának különbségéből megállapítják az izommunkához felhasznált pontos oxigénmennyiséget. A felhasznált oxigén mennyiségéből megállapítható a vizsgálat közben elvégzett testmozgás energiaigénye, vagyis az elégetett kalóriák száma.
Ezek a mérések nagyon pontos eredményt szolgáltatnak, viszont műszereket és plusz személyzetet igényelnek.
Az intenzitás meghatározásának legegyszerűbb objektív módja a szívfrekvencia folyamatos ellenőrzése. Ehhez nyújtanak segítséget a pulzusmérő órák, melyek a hozzájuk tartozó mellkasi jeladó segítségével EKG-pontossággal mérik a szívfrekvenciát.
Az emberi szív úgy működik, mint az autó motorja: amikor az autó mozgásba lendül és egyre gyorsabban halad, a motor egyre magasabb fordulatszámon kezd dolgozni – így a fokozódó terhelés hatására a szív is egyre gyakrabban húzódik össze, hogy a működő izmok oxigénigényét kielégítse. Ebből kifolyólag az egészséges szervezet esetében a pulzusszám értékek változása , illetve azok nyomon követése nagyon pontos visszajelzést ad a terhelés intenzitásáról.
Miért használjunk pulzusmérőt?
1. A pulzusmérő pontos értéket ad edzésünk intenzitásáról.
2. Személyre szólóvá alakítható az edzésterv.
3. Mindenki a megfelelő tempóban edzhet.
4. A fejlődés mérhető és kimutatható.
5. A bizonyított fejlődés tovább ösztönöz mindenkit.
6. Megismerteti velünk az objektív megfigyelést: vajon jól csinálom-e, fejlődünk-e?
A pulzusmérő óra minden pillanatban jelzi, hogy mennyi a pulzusunk és így figyelni tudjuk, hogy aerob zónában vagyunk-e. Az aerob zóna mindenkinél más. Tehát mindenkinél egyénre szabottan szükséges meghatározni, hogy hol van a határérték, a célpulzus, amit nem szabad átlépni, ha mi kardio edzést végzünk keringési állóképesség növelése és testsúlycsökkentés céljából. Amennyiben átlépjük a célpulzust kardio edzés során, akkor más energianyerési folyamatok indulnak be, ami megterheli egy edzetlen szervezetet és ekkor alakul ki az izomláz.
Nyugalmi pulzus: a legalacsonyabb mérhetõ pulzusszám, amelyet ébredés után lehet meghatározni. (A legalacsonyabb pulzusszám valójában mély álomban van, de azt csak mûszerekkel lehet mérni).
A nyugalmi pulzus átlagos értéke 60-72 között van, állóképességi sportolóknál ez jóval alacsonyabb is lehet, mint például Lance Armstrong-nál, akinél 32.
A nyugalmi pulzus változása utalhat a szervezet fizikai állapotának javulására, edzettségre (csökkenés), vagy a fizikai állapot romlására, túlterhelésre, betegségre (növekedés).
Terheléses pulzus/célpulzus: a szervezetben különbözõ terhelések hatására jelentkezõ pulzusszám, amely igen változó lehet a nyugalmi pulzus és a maximális pulzus között. Különbözõ terheléses pulzusok különbözõ élettani hatást váltanak ki.
Maximális pulzus: a szervezet maximális fizikai terhelésénél mérhetõ pulzusszám, amely jó közelítéssel becsülhetõ a 220-életkor formulával. (Ez alapján egy 20 éves maximális pulzusa 220-20, azaz 200.) A maximális pulzus elérése igen magas fizikai terheléssel jár.
Egy kezdőnél a célpulzus kiszámolásakor figyelembe kell venni az életkort, a nyugalmi pulzust és az edzésintenzitást. Amint egyre fittebbé válik, úgy csökken a nyugalmi pulzusa is, és az adott terhelésre alacsonyabb edzési pulzussal reagál. Ezért is fontos a célpulzus újraszámolása 3-4 hetenként.
A nyugalmi pulzust számos tényező befolyásolja, többek között a kávéfogyasztás, az alváshiány, a dehidratáció(folyadékhiány), és az érzelmi állapot.
A következő képlettel kiszámíthatjuk azt, hogy milyen intenzitás zónában kell edzenünk. A Karvonen-képlet a pulzustartalék kiszámolásának elvén alapul.
Jelölése a szakirodalomban HRR (Heart Rate Reserve).
Karvonen-képlet:
Edzéspulzus=(max. pulzus–nyugalmi pulzus)xerőkifejtés%-a+nyugalmi pulzus
• Számítsuk ki a maximális pulzust: (max pulzus=220–életkor)=220–40=180
• Vonjuk ki a max. pulzusból a nyugalmi pulzust=180–80=100
• Szorozzuk be a kapott értéket az erőkifejtés tervezett intenzitásával.
Esetünkben az intenzitás, mivel kezdőről van szó: 50% ;100×0,5=50
• A kapott értékhez adjuk hozzá a nyugalmi pulzust: 50+80=130 ütés/perc
Tehát láthatjátok, hogy nagyon sok mindent meg lehet tudni a pulzus mérése alapján!
A következő részben a TomTom órákkal fogunk bővebben foglalkozni!
Előjáróbán annyit, hogy a pulzus mérésen kívül ezek az órák már sokkal többet tudnak! A legtöbb már GPS-es helymeghatározót is magában hordóz és persze iránytűt! Azt már meg sem említem, hogy külön zene lejátszót sem kell magatokkal cipelni mert az újabb órák mert ezt is tartalmazzák! Ezekről fogok még beszélni a következő posztban!
Aki szeretne ilyen órát venni az keressen bátran mert most rajtam keresztül 10% kedvezményt kaphattok!